»»
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
رضا شهابی نباید به ز:  رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگرا
اعلامیه حزب حکمتیست :  ۸ مارس، روز جهانی زن، روز جهانی مبارزه
اعلامیه حزب حکمتیست::  جامعه ایران مانند کوه آتشفشان در غلیان
جنبش آزادی زن در ایر:  اوائل دیماه گذشته چند روز قبل از تظاهرا
در دوران انقلابی تصو: روحانی در سخنرانی ٢٢ بهمن خود از استعارۀ
علائم یک سقوط مالی و:  بُحران اقتصادی حکومت اسلامی جدید نیست.
ربیعی ریاکارانه بر د: پیام خیزش سراسری مردم در دی ماه و ادامه
تا دیر نشده صف خود ر: من هما ارجمند مسئول کمپین بین المللی بست
"مرگ بر کارگر!" هرگز: روز 16 بهمن کارگران هپکو برای دریافت حقو
سرنگونی یا براندازی؟:  وجه تسمیۀ "براندازی" چیست؟ براندازی لغت
"نه" به سرکوب کارگرا: چرا باید محیط های کار و کارخانه ها امنیت
ما کارگران باید با و:  بە پایان سال ٩٦ نزدیک میشویم، بە رسم هر
در سالروز قیام ٢٢ به:  اینروزها سران و کاربدستان قدیم و جدید ج
عفرين و معناى واقعى : مدت دو هفته است بشريت معاصر از دريچه نگا
سیاست گارد آزادی چه: مصاحبه اکتبربا عبدالله دارابی در مورد گا

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد تنها مانده اند! راه چاره نامه نوشتن به بانیان وضع موجود نیست! اسماعیل ویسی

 

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد از ۱۲ آذر تا ۱۹ دی ۱۳۹۵ بمدت ۴۵ روز در محوطه مجتمع با برپائی چادر تجمع اعتراضی برپا کردند. این اعتراض برای دستیابی به مزایای کاری و بویژه ۱۶ماه دستمزد معوقه صورت گرفت. اعتراضی که در ادامه مبارزات این کارگران در تابستان سال ۹۲ میباشد. روز ۱۹ دی نیروی انتظامی آنها را تحت فشار قرار داد و به بهانه "غیر قانونی" بودن برپائی چادرها، آنرا جمع کردند ولی همچنان در فضای باز و به طور ایستاده و با روشن کردن آتش به اعتراضشان ادامه دادند. در نیتجه این اعتراض روز شنبه ۲۵ دی جلسه ای در فرمانداری مهاباد با حضور فرماندار، نمایندگان کارگران و کارفرمای مجتمع کشت و صنعت مهاباد برگزار شد که در نهایت این جلسه نیز به هیچ نتیجه ای نرسید. یکی از نمایندگان کارگران در مصاحبه ای با یکی از آژانس های خبری تاکید کرد که طبق معمول کارفرما از پذیرش مطالبات کارگران به بهانه اینکه "پول نداریم" خودداری و شانه خالی نمود. کارگران مجددا روز سه‌شنبه ۲۸ دی و همزمان با سفر استاندار آذربایجان غربی به مهاباد، مقابل فرمانداری این شهر اجتماع کردند و خواهان دیدار با آنان شدند، اما استاندار و فرماندار مهاباد حاضر نشدند با آنها گفتگو کنند.

 

اکنون حدودا دو ماه و نیم از این اعتراضات گذشته است. با گذشت این مدت کارفرمایان و ارگانهای مسئول نسبت به حرکت آنان بی اعتناء بوده و از پرداخت دستمزدها و سایر مطالبات خودداری کرده اند. اینگونه رفتار با کارگران سلب زندگی از آنان و خانواده هایشان است. گرسنه نگهداشتن کارگران امروز نرمی جاافتاده در ایران در مقابل خواستها و دستمزدهای معوقه کارگران است که کارفرمایان و دولت حامی آنها در پیش گرفته اند. در کنار نپرداختن دستمزدهای کارگران و تحمیل فقر و فلاکت به آنان، سرکوب سیاسی و اعمال فشار و پرونده سازی علیه کارگران معترض و پیشرو ادامه دارد. این وضعیت که هدفی جز مهار رشد و گسترش مبارزات کارگران و سایر جنبشهای آزادیخواه و اجتماعی ندارد، دست سرمایه داران و کارفرمایان را بیش از پیش باز گذاشته است که نسبت به پرداخت دستمزد کارگران با پشتیباتی سرکوبگران اسلامی، بی اعتنا باشند. 

 

موقعیت کارگران هپکو اراک و مجتمع کشت و صنعت مهاباد نمونه های بارزی از این وضعیت تحمیل شده در سطح سراسری به کارگران است. کارگران شاغل و بیکار شده مجتمع کشت و صنعت مهاباد در مجموع بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان دستمزد و مزایا از سرمایه داران و کارفرمایان مجتمع طلبکارند و دفترچه‌های بیمه‌ شان تمدید نشده است. این کارگران بعد از گذشت چهار هفته از اعتصاب متاسفانه تنها مانده اند! 

 

راه چاره نامه نوشتن به بانیان وضع تحمیل شده نیست!

حدودا دو ماه و نیم از این اعتراضات گذشته است. کارگران همچنان عملا تنها مانده اند. نمایندگان کارگران  بدلیل کوتاه بودن دست شان از هر اهرم واقعی و حمایت سیاسی، نامه سرگشاده ای خطاب به وزیر کار و امور اجتماعی حکومت اسلامی نوشتند و در آن بر: پرداخت حقوق معوقه بیش از یک سال و نیم، پرداخت حق بیمه ماه‌های شهریور، مهر، آذر و دی ۹۵، پرداخت عیدی و پاداش سال ۹۴، و پرداخت سنوات پرسنل از بدو استخدام تا به حال شده اند. خواستهای کارگران برحق است اما کمک خواستن از نهادی که خود مدافع نظام استثمارگرانه سرمایه داری و شریک در وضعیت تحمیل شده به کارگران است، راه چاره نیست. اگر اعتراض طولانی کارگران در فقدان حمایت هم طبقه ای هایشان و مردم زحمتکش مهاباد نتوانسته به نتیجه برسد، روشن است و تجارب مکرر نشان داده است که متوسل شدن به نامه نگاری و توقع داشتن از این نهاد ضد کارگری نمیتواند به طریق اولی به نتیجه ای برسد و از پیش شکست آن معلوم است. مهمتر اینست که نامه دان به وزیر کار برای دستیابی به مطالبات دامن زدن به یک توهم قانونگرایانه در میان کارگران است. کارگران نباید هیچگاه از بانیان وضع موجود، از مدافعین و مجریان نظام اسثتمارگر سرمایه داری که هدفی جز سرکوب کارگر و تامین سود برای سرمایه داران ندارند، توقعی داشته باشند. اینها تنها زبان قدرت متشکل کارگران را می فهمند. هرگونه توقعی از وزیر کار رژیم اسلامی توهم محض است و باید از آن دوری کرد. 

 

نگاهی به مبارزات کارگران مجتمع و تجارب آن

مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد از چهار شرکت کشت و صنعت، مجتمع دامداری و صنعتی، سردخانه زمزم، هما مرغ مهاباد تشکیل و در اوایل دهه ۱۳۵۰ تاسیس و براساس اسناد و گفته مسئولان این مجتمع در آغاز ۸۰۰ نفر کارگر در این مجتمع مشغول به کار بوده اند و هم ‌اکنون تعداد آنها به ۱۵ الی ۲۰ کارگر کاهش یافته است. ‌اکنون تنها بخش کشتارگاه طیور و سردخانه کشت و صنعت مهاباد فعالیت دارد. کارگران معترض این مجتمع می‌گویند مشکلات شرکت‌های چهارگانه سبز مهاباد زمانی آغاز شد که این مجتمع بزرگ صنعت کشاورزی در سال ۸۶ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد. 

 

آغاز اعتراضات

کارگران مجتمع روزهای ۱۱ و ۱۲ خرداد ۹۳ در اعتراض به تاخیر در پرداخت ۱۱ ماه دستمزد معوقه و همچنین عدم دریافت سنوات پایان سال دست به اعتراض زده و در بخش‌های مختلف کشتارگاه هما مرغ اعتصاب کردند. در اقدامی حمایتی، کارگران شیفت شب مجتمع هما مرغ که ۶۰ نفر بودند، شب ۱۶ خرداد کشتار را از ساعت ۲۲ الی ۲۴ متوقف کردند. در تجمعات اعتراضی روزهای ۱۱ و ۱۲ کارفرما وعده پرداخت همه مطالبات کارگران را تا روز ۱۶ خرداد داده بود. اما کارگران این دو واحد در پی محقق نشدن وعده ها مجددا دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند. مجددا در تابستان ۹۴ حدود ۲۰۰ کارگر برای عدم دریافت ۱۱ ماه دستمزد معوقه در سال ۹۳ و دو ماه سال ۹۴ دست به اعتراض زدند. کارگران این مجتمع دارای سوابق ۱۸ الی ۲۸ سال کاری می باشند که جدا از عدم دریافت دستمزدها و سایر مطالبات معوقه شان، امنیت شغلی شان کاملا در خطر قرار گرفته است. ۱۵۰ نفر از آنان  در سال ۹۳ با سوابق بیش از ۱۷ سال تحت عنوان تعدیل نیروی کار اخراج شدند. کارگران می‌گویند دلیل اخراج این کارگران صرفا پی‌گیری مطالبات اقتصادی ‌شان بوده است. مجتمعی کارگری که اکنون در بخشهای متفاوت آن ۱۵ الی ۲۰ نفر مشغول بکارند و اعتراض و اعتصاب ۴ هفته اخیر نیز در همان راستا است که متاسفانه به هیچ مطالبه ای دست نیافت و تنها ماند. 

 

تجاربی که باید پی گرفته شود

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد متحدانه و پیگیرانه ایستادگی کردند ولی متاسفانه بعلت عدم وجود تشکل کارگری و عدم ارتباط مابین رهبران عملی کارگری و محافل کارگری در مراکز تولیدی، این کارگران در جریان این مبارزه  تنها مانده  و از حمایت دیگر بخشهای کارگری  و اجتماعی در ایران و کردستان بویژه در شهر مهاباد برخوردار نشدند. عدم همبستگی وعدم حمایت در میان بخش های مختلف کارگری باعث شده که کارفرمایان از زیر بار تعهداتشان شانه خالی کنند. این ضعف جدی را باید برسمیت شناخت و برای رفع آن برنامه ریزی نمود تا در بزنگاههای مبارزاتی بتوان توازن قوا را بنفع کارگران تغییر داد. در حال حاضر برای پیشروی و دستیابی به مطالبات برحق، لازم است جدا از حفظ صف متحد خود، کارگران دیگر مراکز در شهرهای کردستان بخصوص مردم شهر مهاباد را از مبارزاتتان در جریان بگذارید و آنان را به حمایت و همبستگی طبقاتی - اجتماعی فرابخوانید.

 

برای نقد کردن دستمزدهای معوقه و گرفتن بیمه بیکاری که مشکل تعداد زیادی از کارگران در مهاباد و هر گوشه ایران است، باید خواست  کار یا بیمه بیکاری مکفی را طرح کرد و حول آن سازمان یافت. مبارزه با بیکاری گسترده بر ضرورت راه افتادن جنبشی علیه بیکاری تاکید میکند. 

 

۲۱ بهمن ۱۳۹۵