»»
مسئول مرگ بیژن قلوزی: متاسفانه روز ٢٣ بهمن خبر رسيد، بيژن قلوز
نمايش سالگرد ٢٢ بهم: مصاحبه با همايون گدازگر اكتبر : روز يك ش
در 8 مارس علیه حجاب : هنوز اعتراض ۳۹سال پیش زنان علیه حجاب و ق
مقاومت مردم عفرين نی: تقريبا نزديك به يك ماه است رژيم تركيه با
نشریه اکتبر شماره 23: اکتبر نشریه کمیته کردستان حزب کمونیست کا
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
رضا شهابی نباید به ز:  رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگرا
اعلامیه حزب حکمتیست :  ۸ مارس، روز جهانی زن، روز جهانی مبارزه
اعلامیه حزب حکمتیست::  جامعه ایران مانند کوه آتشفشان در غلیان
جنبش آزادی زن در ایر:  اوائل دیماه گذشته چند روز قبل از تظاهرا
در دوران انقلابی تصو: روحانی در سخنرانی ٢٢ بهمن خود از استعارۀ
علائم یک سقوط مالی و:  بُحران اقتصادی حکومت اسلامی جدید نیست.
ربیعی ریاکارانه بر د: پیام خیزش سراسری مردم در دی ماه و ادامه
تا دیر نشده صف خود ر: من هما ارجمند مسئول کمپین بین المللی بست
"مرگ بر کارگر!" هرگز: روز 16 بهمن کارگران هپکو برای دریافت حقو
سرنگونی یا براندازی؟:  وجه تسمیۀ "براندازی" چیست؟ براندازی لغت

فاجعه قتل دسته جمعى لاس وگاس - سيف خدايارى

هفته جارى (اول اكتبر ٢٠١٧) بار ديگر و براى دهمين بار فاجعه اى در ايالات متحده رقم خورد كه از ديرباز به يكى از مشخصه هاى اين كشور تبديل شده است: قتل هاى جمعى با اسلحه. دستكم از سال ١٩٨٤ فايل هايى به نام قتل دسته جمعى در جرم شناسى آمريكا وجود دارد كه آخرين ركورد فاجعه ١٢ ژوئن ٢٠١٦ با قتل ٤٩ نفر در كلوپ همجنسگرايان در اورلاندو بود. اما اين بار ركورد جديدى به ثبت رسيد: ٥٩ كشته و بيش از ٥٠٠ زخمى! صرفنظر از انگيزه هاى اين قتل ها، در ليست اين فجايع نمونه هاى دلخراش و تكان دهنده فراوان اند: ١٤ دسامبر ٢٠١٢، ٢٧ كشته كه در مدرسه اى در نيوتاون، كانتيكت اتفاق افتاد؛ ٢٠ ژوئيه٢٠١٢ در سالن تأترى در كلرادو كه قاتل روى صحنه رفت و اعلام كرد "نمايش جديدى را مى بينيد" و در ناباورى تماشاگران ١٢ نفر را در "نمايشى" به قتل رساند؛ ٢٤ مارس ٩٨ در آركانزاس كه دو نوجوان ١٣ و ١١ ساله  ملهم از سينماى هاليوود ٥ نفر از دانش آموزان را به قتل رساندند و ...

آخرين مورد اين قتل هاى زنجيره اى، استفن پاداك ٦٤ ساله از هتل محل اقامت خود با خونسردى كامل دست به قتل عام صدها نفر زد كه "جرم" آنان شركت در يك كنسرت موسيقى و شادى بود! از محل اقامت او در هتل دهها قبضه اسلحه با مهمات كافى و نيز از محل سكونتش دهها اسلحه خودكار و نيمه خودكار پيدا شده است. تاكنون هيچ سرنخى از انگيزه اين جنايت پيدا نشده است: پاداك هيچ سابقه جنايى نداشته و پيشه اصلى او قمار در كازينوهاى لاس وگاس- بهشت تفريحات سالم!- بوده است. گروه داعش تلاش كرد تا "افتخار" اين جنايت را نصيب خود كند و از او به عنوان مجاهد مسلمان نام برده است- چيزيكه كسى جدى نگرفته است و هيچ شواهدی دال بر صحت اين ادعاى مضحك وجود ندارد.

پس از اين فاجعه دلخراش و مثل هر نمونه ديگر، توجه افكار عمومى در آمريكا به مسأله تجارت اسلحه جلب شده است. ممنوعيت فروش اسلحه از ديرباز مطالبه اى هر چند ضعيف اما پايدار، ميليونها انسان است كه علاوه بر خشونت رسمى دولتى، امنيت آنها هر روز در رويدادهاى دلخراش از اين جنس تهديد مى شود. سالانه ١٢ هزار قتل، ٢٢ هزار خودكشى موفق، يكصد هزار مجروح ناشى از رويدادهاى مربوط به استفاده از اسلحه و نيز هزينه هاى پزشكى بالغ بر ٣ ميليارد دلار در سال كافى است تا زنگ خطر بار ديگر نواخته شود. احتمال مرگ با اسلحه در آمريكا تقريباً ده برابر اين شاخص در كشورهاى پيشرفته سرمايه دارى است، اما از سوى ديگر تجارت سودآور اسلحه و لابى قوى سرمايه داران و دلالان ابزار قتل و كشتار تاكنون هرگونه تلاش را براى منع فروش اسلحه شخصى ناكام گذاشته است. طبق تازه ترين آمارهاى مؤثق به ازاى هر صد نفر ٨٨ قبضه اسلحه در دست شهروندان آمريكايى وجود دارد و مى توان گفت اسلحه به بخشى از فرهنگ آمريكايى تبديل شده است. بيش از ٨ ميليون آمريكايى هر يك  بين ٨ الى ١٤٠ قبضه اسلحه در كلكسيون خود دارند و نهايت اينكه حجم مبادلات خانگى اين صنعت سودآور سالانه ١٤ ميليارد دلار مى باشد.

به فاكتهاى مورد اشاره بايد جنون اسلحه ترامپ را هم افزود. علاوه بر تشديد نژادپرستى- كه ترامپ علت و معلول اين پديده است- و افزايش تخاصمات نژادى - كه مى تواند دلارهاى بيشترى به خزانه صنعت كشتار اضافه كند، ترامپ يكى از پايه هاى اصلى لابى حامى تجارت اسلحه است: آوريل امسال و چند ماه پس از "پيروزى" انتخاباتى اش، ترامپ با اشاره به تلاشهاى ناكام اوباما براى "محدوديت فروش اسلحه" با لحنى ظفرمند اعلام كرد: بازى تمام شد، هرگز خواب  محدوديت فروش اسلحه را هم نمى بينيد! در تويت شتابزده اى كه ترامپ براى "همدردى" با قربانيان فاجعه لاس وگاس منتشر كرد، فقط "تسليت گرم" خود را نثار "ملت آمريكا" نمود و از سؤال اصلى فرار كرد!

با وجود نقش مخرب اين بيزنس سودآور، اما نمى توان اين جامعه مملو از خشونت را فقط در پرتو "اسلحه" آسيب شناسى كرد: فرانكو براردى، نويسنده ماركسيست ايتاليايى، سال ٢٠١٥ در جديدترين اثر خود به نام "قهرمانان" و با تمركز موشكافانه بر نمونه هايى از قتل هاى دسته جمعى در آمريكا و نيز ساير جوامع سرمايه دارى در عصر تكنولوژى و اینترنت، نكات روشنگرى را ذكر كرده است. بزعم براردى سرمايه دارى فرهنگ رقابتى مرگبار را در جوامع به وجود آورده است كه همه "بايد قهرمان شوند" و از آنجا كه به دلايل موانع طبقاتى امكان "قهرمان" شدن و "موفقيت" براى همه وجود ندارد، لايه هايى از جامعه به جنايت روى مى آورد تا وجود خود را اثبات كند. ترديدى نيست كه پيچيدگيهاى زندگى در دنیای کنونی، انسان را تا مرز نهايت از خودبيگانگى آميخته به جنون و جنايت پيش رانده است. اين نظم وارونه را بايد دگرگون كرد و فقط با تغيير در مناسبات اجتماعى - اقتصادى مى توان بدان نزديك شد.*